Projekty Unijne

Kurs baristyczny dla gastronomów

W ramach projektu  „Więcej kompetencji  i umiejętności zawodowych dla uczniów Technikum nr 3 w Zduńskiej Woli” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, w dniach 21-23.09.2017 odbył się kurs baristyczny. Udział w nim wzięło 26 uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Na kursie uczniowie nauczyli się obsługi  manualnego ekspresu ciśnieniowego, parzenia idealnego espresso, wykonywali schooty z kawy, likierów i bitej śmietany. Nie obca stała im się sztuka malowania na kawie czyli tzw. coffee art, Od teraz uczestnicy naszego kursu mogą pochwalić się najlepszymi umiejętnościami w robieniu cappuccino, latte, Irish coffee, kawy mrożonej, i wielu innych.

 

26 sierpnia uczniowie Technikum Hotelarskiego i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wrócili z Sewilli, gdzie odbyli trzytygodniowe praktyki w ramach projektu „Zagraniczne staże uczniowskie”.

Uczestnicy projektu pracowali w hotelach i restauracjach, a zdobyte umiejętności potwierdzone zostały certyfikatami.

Poniżej prezentacja przygotowana przez uczniów podczas pobytu w Hiszpanii.

Prezentacja

Poprawiony (czwartek, 28 września 2017 13:43)

 

Szkolenie z dekoracji stołów

W dniach 16,17.09.2017 roku 15 uczniów kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa i 4 nauczycieli zawodu wzięli udział w szkoleniu z dekoracji stołów. 10 godzinne praktyczne szkolenie miało na celu pokazanie różnych trendów w wystrojach stolików konsumenckich oraz nowoczesnych aranżacji wnętrz restauracji hotelowych i nie tylko. Ćwiczenia z dekoracji stołów pokazały kreatywność naszych uczniów i nauczycieli. Poniżej kilka zdjęć pokazujących to co udało się osiągnąć.

Poprawiony (wtorek, 19 września 2017 21:01)

 

SZKOLENIE HACCP

W ramach projektu więcej kompetencji i umiejętności zawodowych dla uczniów Technikum nr 3 w Zduńskiej Woli. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w dniu 16.08.2017 odbyło się 10 godzinne szkolenie HACCP dla 4 nauczycieli przedmiotów zawodowych. Szkolenie poszerzało wiedzę z zakresu bezpieczeństwa żywności w miejscach gdzie jest ona produkowana i sprzedawana. Z pewnością udział w szkoleniu przyczyni się do poprawy jakości kształcenia w zakresie stosowania mechanizmów systemu HACCP, który w programie nauczania jest szeroko omawiany.


Poprawiony (piątek, 15 września 2017 19:03)

 

KURS SZEFA KUCHNI

W ramach projektu więcej kompetencji i umiejętności zawodowych dla uczniów Technikum nr 3 w Zduńskiej Woli. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w dniach 17-22.07.2017 4 nauczycielki przedmiotów zawodowych wzięły udział w 60 godzinnym kursie szefa kuchni prowadzonym przez Pawła Wojtygę –szefa kuchni z Krakowskiej Szkoły Restauratorów. W trakcie kursu przygotowywane były potrawy z różnych kuchni regionalnych i różnymi metodami, np. sous vide, gotowanie w tłuszczu. Z rąk naszych nauczycielek wychodziły takie potrawy jak: lody z sosem sojowym, cebulą, tatar z łososia, kawior pomarańczowy, łosoś macerowany, czeski piwny sos, tiul dekoracyjny, kaczka w pomarańczach, gicz jagnięca i wiele innych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Poprawiony (środa, 30 sierpnia 2017 21:53)

 
Więcej artykułów…
Nasz adres

Zespół Szkół
ul. Okrzei 11
98-220 Zduńska Wola
tel.:(43) 6571 429

email: zespol.szkol@onet.com.pl

Dyrektor

mgr Agnieszka Jaśkiewicz

Wicedyrektor

mgr Halina Rajewska

Lista odwiedzin
Odsłon : 101657
Goście
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Data
Dzisiaj jest: 22 Styczeń 2022    |    Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor