Projekty Unijne

Malaga staż

26 czerwca w ramach projektuDoskonalenie umiejętności zawodowych podczas mobilności za granicą”z programu Erasmus Plus, dwudziestu uczniów Zespołu Szkól im.K.Kałużewskiego j.Sylli w Zduńskiej Woli, kształcący się w zawodach technik hotelarstwaoraztechnik żywienia i usług gastronomicznych wyjechało na dwutygodniowy staż do Hiszpanii,

Miejsca praktyk to hotele i restauracje w turystycznej miejscowości Malaga, jednym z ważniejszych miast Andaluzji. Uczniowie uczęszczają na kurs języka hiszpańskiego, poznają  miasto.Podczas weekendu wzięli udział w wycieczce do Kordoby. Czeka ich jeszcze „wieczór paelli” , na którym szef kuchni zdradzi tajniki przygotowania najsłynniejszej tradycyjnej potrawy hiszpańskiej.

Stażyści pracują jako pomocnicy kucharzy, kelnerki, kelnerzy, służba pięter. Gastronomowie odbywają praktyki w restauracjach i kawiarniach: Cafe La Merced, De Cuchara, Bar Picasso, Astrid Tapas, Recyclo Bike and Coffee. Miejsca praktyk hotelarzy to hotele: Feel Malaga City Center S.L., HUBR Malaga Socimi S.A., Feel Hostel Soho Malaga, Costa Del Sol Terremolinos Luxury Boutique Hotel.

Jest to pora gorącego lata, ale piękne krajobrazy, plaże, malownicze uliczki Malagi i zakwaterowanie w nadmorskim kurorcie umilają pobyt na praktykach, a przyjaźni ludzie, z którymi pracują pomagają szybko zaadaptować się w obcym kraju.

Poprawiony (poniedziałek, 05 lipca 2021 11:15)

 

 

 

W ramach projektu „Zdobywanie doświadczenia zawodowego za granicą”

2019-1-PL01-KA116-062390 uczniowie Technikum Hotelarskiego i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

wzięli udział w zagranicznym stażu na Maderze w dniach 28.09. - 16.10.2020.

Hotelarze pracowali w hotelach Sé Boutique Hotel i Aparthotel Imperatriz.

Uczniowie przygotowywali jednostki mieszkalne do przyjęcia gości i poznali ofertę usług

hotelarskich na Maderze.

Dwie uczennice pracowały także parę godzin tygodniowo w biurze informacji turystycznej

Secretaria Regional de Turismo e Cultura & Monte Verde, gdzie układały materiały

i kierowały gości do okienek.

Gastronomowie odbyli staże w restauracji Cris’s Place i restauracji hotelowej w

Sé Boutique Hotel, gdzie pracowali jako pomocnicy kucharzy i kelnerzy.

Uczniowie przygotowywali i dekorowali dania, poznali kuchnie innych narodów,

doradzali gościom oraz serwowali posiłki i napoje.

W soboty i niedziele zorganizowane były wycieczki objazdowe po wybrzeżach wyspy.

Udział w projekcie wpłynął na rozwój umiejętności zawodowych i umożliwił zdobycie

międzynarodowego doświadczenia. Wzrósł poziom umiejętności posługiwania się językiem

angielskim, który stażyści wykorzystywali w pracy i życiu codziennym.

Uczniowie wrócili zmotywowani do dalszego rozwoju zawodowego, są

pewni siebie i swoich kompetencji.

Prezentacja Madera

Poprawiony (niedziela, 07 marca 2021 19:46)

 

Staz Malta

W ramach projektu „Mobilności zagraniczne drogą do sukcesu zawodowego” 2018-1-PL01-KA116-048007 uczniowie Technikum Hotelarskiego i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wzięli udział w zagranicznym stażu na Malcie w dniach 13.01. - 31.01.2020.

Hotelarze pracowali w hotelach: Chalet Hotel, Princess Elena, Sliema Marina Hotel i sieci hoteli ST Hotels. Uczniowie przygotowywali jednostki mieszkalne do przyjęcia gości i poznali ofertę usług hotelarskich na Malcie.

Gastronomowie odbyli staże w restauracjach: Capistrano Restaurant, Le Majoliche Restaurant, Napoleat Restaurant, Santini Restaurant, Galea’s Café Salon, gdzie pracowali jako pomocnicy kucharzy i kelnerzy. Uczniowie przygotowywali i dekorowali dania, poznali kuchnie innych narodów, doradzali gościom oraz serwowali posiłki i napoje.

W wolnym czasie uczniowie zwiedzili stolicę Malty Vallettę oraz wyspy Gozo i Comino.

Udział w projekcie wpłynął na rozwój umiejętności zawodowych i umożliwił zdobycie międzynarodowego doświadczenia. Wzrósł poziom umiejętności posługiwania się językiem angielskim, który stażyści wykorzystywali w pracy i życiu codziennym. Uczniowie wrócili zmotywowani do dalszego rozwoju zawodowego, są pewni siebie i swoich kompetencji.

Staż na Malcie

Poprawiony (piątek, 21 lutego 2020 10:18)

 

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

W ramach czwartych obchodów Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych, uczestnicy projektów „Zdobywanie umiejętności zawodowych podczas mobilności zagranicznych” i „Mobilności zagraniczne drogą do sukcesu zawodowego” podzielili się doświadczeniem z zaproszonymi gośćmi.

Nauczyciele zaprezentowali umiejętności zdobyte podczas praktycznych szkoleń za granicą -  uczniowie pod ich kierunkiem przygotowali przekąski oraz tradycyjne dania kuchni włoskiej, angielskiej, greckiej oraz irlandzkiej, m.in. arancini, cannoli, trifle, musakę, rybę po irlandzku.

Uczniowie wraz z koordynatorem przygotowali prezentację, podczas której opowiedzieli o realizacji projektów w szkole. Uczestnicy staży w Anglii i Hiszpanii otrzymali dokumenty Europass Mobilność.

Cele wydarzenia to prezentacja umiejętności zawodowych zdobywanych podczas udziału w programie Erasmus+, zainteresowanie lokalnej społeczności projektami europejskimi i   współpracą międzynarodową, a także promowanie kształcenia zawodowego i aktywności zawodowej

 

Poprawiony (piątek, 27 grudnia 2019 11:05)

 

 

MOBILNOŚCI ZAGRANICZNE W ZESPOLE SZKÓŁ

W ramach projektu „Mobilności zagraniczne drogą do sukcesu zawodowego” w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe programu Erasmus+ od maja do września 2019 roku zrealizowano 20 mobilności uczniów, którzy odbyli staże w sektorze transportu kolejowego oraz 13 mobilności nauczycieli, którzy odbyli szkolenie praktyczne analogicznie do stażu, który odbywają uczniowie lub wzięli udział w szkoleniu typu job shadowing, które polegało na obserwowaniu pracy nauczyciela za granicą.

W dniach 3.06. - 7.06.2019 czworo nauczycieli wzięło udział w szkoleniu typu job shadowing w Weston College w Weston-super-Mare, podczas którego zapoznali się z organizacją pracy szkoły, rolą nauczyciela w instytucji i strukturą uczelni; poznali sposoby realizacji procesu edukacji w Wielkiej Brytanii, metody nauczania oraz przygotowania i prowadzenia zajęć z przedmiotów zawodowych. Jeden nauczyciel odbył szkolenie praktyczne na stacji Bristol Temple Meads, gdzie pod nadzorem wykonywał pracę m.in. kontrolera biletów na bramkach biletowych.

Pięcioro nauczycieli odbyło szkolenie praktyczne w Palermo w dniach 1.07. - 5.07.2019, gdzie pracowali jako pomocnicy kucharza w restauracjach Galloway, L' Acquario Restaurant, Pizzeria Polleria Zummo oraz na stanowisku sprzedawcy w sklepie ze zdrową żywnością Gastonomia Armetta. Uczestnicy poznali sposób odbywania stażu zagranicznego przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych; przygotowywali dania i napoje, zapoznali się z podstawami kuchni włoskiej, metodami obsługi klienta.

Staże dla 20 uczniów Technikum Transportu Kolejowego odbyły się w The Scottish Railway Preservation Society - Operators of Bo’ness & Kinneil Railway and Museum of Scottish Railways w Edynburgu w dniach 12.08.- 23.08.2019. W drugim tygodniu do uczniów dołączyło 3 nauczycieli, którzy również odbyli staż. Uczestnicy pracowali m.in. jako kontrolerzy biletów, asystenci kasjera biletowego i kierownika pociągu oraz udzielali informacji kolejowej podróżnym, obserwowali prace inżynieryjne. Stażyści zapoznali się z ofertą brytyjskiej branży kolejowej.

Celem głównym projektu jest poprawa jakości szkolnictwa zawodowego, nabycie kluczowych kompetencji i umiejętności zawodowych zgodnych ze standardami europejskimi, potwierdzenie uzyskanych efektów certyfikatami i dokumentem Europass Mobilność.

A. Jankowska

Poprawiony (piątek, 20 września 2019 08:00)

 
Więcej artykułów…
Nasz adres

Zespół Szkół
ul. Okrzei 11
98-220 Zduńska Wola
tel.:(43) 6571 429

email: zespol.szkol@onet.com.pl

Dyrektor

mgr Agnieszka Jaśkiewicz

Wicedyrektor

mgr Halina Rajewska

Lista odwiedzin
Odsłon : 101063
Goście
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Data
Dzisiaj jest: 6 Grudzień 2021    |    Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna